…každý se může stát hrdinou!
Zástava krevního oběhu představuje nejzávažnější stav bezprostředního ohrožení života. Dojde-li z jakéhokoliv důvodu k zástavě spontánní cirkulace, ocitá se v kritickém ohrožení především mozek pacienta. Mozkové buňky jsou na nedostatek kyslíku mnohem citlivější než kterákoliv jiná lidská tkáň a k jeho nevratnému poškození dochází během několika málo minut bez přítoku okysličené krve.
Setkat se s člověkem s oběhovou zástavou můžeme kdykoliv a kdekoliv. Pro začátek je důležité říct, že včasně zahájená a správně vedená laická resuscitace dokáže zachránit až 80% pacientů se zástavou oběhu. Je pravdou, že stane-li se laik svědkem srdeční zástavy, představuje to pro většinu lidí mimořádně stresovou situaci. Nechat se ovládnout strachem a zůstat nečinným je ale tou vůbec nejhorší možnou reakcí, která bere pacientovi se zástavou oběhu i poslední naději na přežití. Každý člověk by měl mít povědomí o základním postupu laické kardiopulmonální resuscitace. Nikdy totiž nevíte, kdy se octnete v situaci, kdy budete jediným, kdo může druhému člověku zachránit život. A nemusí to být nikdo cizí – pravděpodobněji půjde o někoho blízkého!
Laická kardiopulmonální resuscitace je souhrnné označení pro sérií úkonů, které mají za cíl udržet cirkulující krevní oběh a zabránit tak nevratnému poškození mozku a úmrtí pacienta. V optimálním případě pak dosáhnout obnovy spontánního oběhu. Staneme-li se svědky srdeční zástavy, musíme v první řadě jednat velmi rychle – bez jakéhokoliv odkladu. Pacient s oběhovou zástavou je vždy v bezvědomí, nereaguje na oslovení ani bolestivé podněty. A především nedýchá – buďto vůbec, případně pozorujeme jen nepravidelné “lapavé dechy”.
V takové situaci bez váhání bereme do ruky mobilní telefon, vytočíme 155, přepneme na hlasitý hovor a telefon položíme vedle sebe tak, abychom měli volné ruce.
Náš úkol totiž v žádném případě nekončí přivoláním záchranné služby – právě naopak! Kontaktováním linky 155 vše teprve začíná.
Dispečeři RZP jsou vyškolení pro telefonicky asistovanou pomoc s vedením KPR. Sanitní vůz se záchranářským týmem odesílají na místo zásahu bezodkladně. My ale musíme zahájit KPR okamžitě!
Postup laické resuscitace není složitý a není třeba se ho obávat:
– Pacient musí ležet rovně na zádech na tvrdé podložce – nejčastěji zemi.
– Pacientovi ležícímu na zádech zakloníme hlavu a sledujeme, jestli se rozdýchá.
– Pokud nedýchá, klekneme si vedle pacienta obě ruce spojíme v dlaních, přiložíme je na střed hrudní kosti, ruce napneme a zaujmeme polohu s rameny nad pacientem. Tato pozice nám umožní využít vlastní váhu k stlačování hrudníku při srdeční masáži.
– Samotná masáž musí být energická, u dospělého člověka se má hloubka jednotlivých kompresí hrudníku pohybovat okolo 6-7cm! Frekvence jednotlivých stlačení hrudníku je nejefektivnější okolo 100/minutu.
– Po každých 30ti stlačeních hrudníku mají následovat 2 vdechy z úst zachránce do úst pacienta. Při dvou zachráncích probíhají vdechy bez přerušení kompresí hrudníku. Pokud nemůžeme nebo nechceme z jakéhokoliv důvodu dýchat do úst pacienta, lze vést laickou resuscitaci i zcela bez umělého dýchání – stlačování hrudníku ale přerušovat nesmíme!
Správně vedená masáž hrudníku při KPR často vede k zlomení žeber – což není žádný problém. Naopak je to důkaz správně vedené srdeční masáže.
Máme-li k dispozici přístroj AED (automatický externí defibrilátor), je jeho použití při KPR velice výhodné. Tento přístroj svými pokyny pomáhá s vedením laické resuscitaci. Po nalepení externích elektrod na hrudník pacienta navíc dokáže rozpoznat takzvané defibrilovatelné rytmy – maligní arytmie, které elektrickým výbojem přeruší a pomůže s obnovou oběhu.
Nepřímá srdeční masáž je fyzicky velice náročná činnost. Po několika minutách je proto dobré se v masáži vystřídat s dalším zachráncem. V každém případě je nutné vydržet s nepřerušovanou srdeční masáží do příjezdu posádky RZP, která si pacienta převezme a pokračuje rozšířenou KPR, která patří do rukou profesionálních záchranářů.
Nikdo si nepřeje být svědkem srdeční zástavy cizího a už vůbec ne blízkého člověka. Pokud taková situace nastane, stáváte se jediným člověkem, který může pomoci – neváhejte ani sekundu!
Tady se dělí zrno od plev! Je to velký boj s nelítostným protivníkem – ale lze ho vyhrát!
V životě není moc silnějších okamžiků, než když se vám podaří úspěšně pacienta resuscitovat. A on za vámi po čase přijde a poděkuje, že jste se k němu v kritické chvíli neotočili zády a pomohli jste ho přetáhnout zpět do života!
MUDr. Lumír Francek
V oblasti osvěty laické veřejnosti a demonstrace správného vedení KPR je mimořádně užitečný video-návod. V následujících odkazech nabízíme ke shlédnutí velice zdařilá videa, která pomohou jak s motivací k zahájení KPR tak se zapamatováním postupu laické KPR lépe než jakýkoliv psaný text. Vřele doporučuji tato videa shlédnout!